Haber

NATO dışişleri bakanları Oslo’da

Oslo’da düzenlenen iki günlük toplantının ilk gününde Norveç Kralı V. Harald’ın davetlisi olarak Kraliyet Sarayı’nda bir araya gelen NATO dışişleri bakanları, ardından Norveç Dışişleri Bakanı Anne Beathe Tvinnereim’in ev sahipliğinde Akershus Kalesi’nde verilen yemekte tekrar bir araya geldi.

Dışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısının yarınki oturumu saat 10:30’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bir konuşmasıyla başlayacak. Toplantının gündemini, 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’nin hazırlıkları oluşturuyor.

Kilit konulardan biri NATO’nun Ukrayna ile olan ilişkisinin geliştirilmesi olacaktır. Ayrıca Ukrayna’nın savunma çabalarının ve barış planına desteğin nasıl devam edeceği ele alınacak.

Toplantıda Türkiye’yi NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü temsil ediyor. Resmi gündemin ortasında olmasa da Kosova’daki gerginliğin de masaya oturması bekleniyor. Kosova Sırpları ile kuzey Kosova’da belediye binalarını koruyan KFOR askerleri arasında çıkan çatışmada 30 KFOR askeri yaralandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO’nun Kosova Barış Gücü’nü (KFOR) desteklemek için 700 asker göndereceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu